Ususret proljeću

Rezultati istraživanja pokazuju da su osobe sa sindromom Down (DS) tijekom cijelog života izložene visokom riziku od problema s mišićno-koštanim sustavom i metaboličkih poremećaja kao što su pretilost i dijabetes. Mišićno-koštani problemi povezani s DS-om uključuju hipotoniju mišića i labavost zglobova, a oba mogu uzrokovati poteškoće pri hranjenju i kretanju, ali i druga funkcionalna oštećenja.

Genetski i molekularni mehanizmi koji leže u osnovi mišićno-koštane i metaboličke disfunkcije u DS-u i dalje su nejasni. Trisomija kromosoma 21 povezana je s promijenjenim izlučivanjem inzulina, poremećenim metabolizmom glukoze u jetri i promijenjenom osjetljivošću mišića na inzulin. Autonomna disfunkcija s promijenjenim perifernim protokom krvi u mišićima može utjecati na distribuciju krvi u mišićima i nakupljanje toksina, što može sniziti prag boli i toleranciju na tjelesnu aktivnost. Stoga, većina osoba s DS-om tijekom cijelog životnog vijeka ima nisku razinu tjelesne spremnosti i tjelesne aktivnosti.

Uslijed nižeg tonusa trupa i oralne motoričke funkcije, oko 55-60% djece s DS-om ima poteškoće u hranjenju i gutanju, koja se već mogu očitovati tijekom dojenja. Kronična konstipacija također može biti uzrokovana hipotonijom trbušne muskulature i poremećenim pokretima crijeva. Zbog navedenih karakteristika, posebnu pozornost treba usmjeriti i na prehrambeni unos i status, budući da se mogu razviti različiti komorbiditeti. Svakako, treba biti svjestan postojanja velikih među individualnih razlika koja su povezana s prehranom i mišićno-koštanim karakteristikama.

Nedavna istraživanja pokazala su da je status mikronutrijenata različit i kod djece i kod odraslih s DS-om u usporedbi s osobama bez DS, pokazujući značajno smanjene razine bakra, selena i cinka i povećane razine kalcija i razine natrija.

Evidentno je iz postojeće literature da su osobe s DS-om tijekom cijelog životnog vijeka izložene većem riziku od prekomjerne težine i pretile u usporedbi s općom populacijom. Povećana tjelesna težina i pretilost kod osoba s DS-om posljedica je niske stope metabolizma u mirovanju, niske razine tjelesne aktivnosti, ali i nezdravog prehrambenog ponašanja.

Trisomija kromosoma 21 uzrok je karakterističnog fenotipa koji je između ostalog, povezan i s pretilošću, stoga je od samog početka pažnju potrebno usmjeriti na poboljšanje tjelesne aktivnosti i razine tjelesne spremnosti kao i na pravilnu prehranu i individualnu suplementaciju (ukoliko biokemijske pretrage ukazuju na deficit) koja dugoročno može pozitivno utjecati na zdravlje i funkcionalnost.
Proljeće je baš pravo vrijeme za novi početak prema zdravoj prehrani, tjelesnim aktivnostima i igri na otvorenom, krenimo svi zajedno 21.3…

 

Autorica teksta:

Izv.prof.dr.sc. Jadranka Vraneković,mag.educ.biol.et chem.
Zavod za medicinsku biologiju i genetiku
Medicinski fakultet u Rijeci